Székely Bertalan nyomában
Harmadik sétánkon Ádámosi Székely Bertalan (1835-1910) nyomába eredünk. Utunk során megismerkedünk majd művészi pályafutásának fontosabb állomásaival, családi viszonyaival, és néhány műalkotását közelebbről is megcsodáljuk majd. A szadai táj szeretetével szorosan összefonódó tájképfestészetéről is fogunk beszélni, ahogyan fia, Székely Árpád művészetéről is. Zárásként, a református sírkertben, Székely Bertalan síremlékénél felidézzük azt a különleges kapcsolatot, ami a művészt a szadaiakkal összekötötte.

Útvonal: A Székely-kert - Az Örökség szobor (Mélyárok) - Buszmegálló - Dózsa György út 51. - A református sírkert, Székely Bertalan síremléke
Az útvonal hossza: 1000 méter
Az útvonal kerekesszékkel és babakocsival is jól járható.
Sétánk Szada két legforgalmasabb útját is érinti, ezért a második sétához hasonlóan, a zavartalan kikapcsolódás érdekében, érdemes olyan napot és napszakot választani, amikor kisebb autóforgalommal lehet számolni.
Hangos sétavezető
Sétánk 1. állomásán, az ősi gesztenyefák árnyékában, tekintetünket először vessük a bejárat mellett álló, egykori nyaraló felé és indítsuk el az első négy podcastot és az útbaigazító felvételt is!
A 2. állomáson, az Örökség szobor tövében állva, vagy a padon ülve, el is indíthatjuk a Székely Bertalan tájkép festészetéről és a Székely Árpád művészetéről szóló podcastot.
Most folytassuk utunkat a buszmegálló felé haladva, és ehhez el is indíthatjuk az idetartozó felvételt!
A 3. állomáson, a buszmegállóban, keressük meg a postaládát (nyitókód: 190) és miután a podcastból megismertük a Székely családot, merüljünk el a postaláda tartalmában, nézegessük meg azt a 12 festményt, melyek 2025-ben, születésének 190. évfordulóján, a falu különböző pontjain hirdetik művészi nagyságát! A laminátumok hátoldalán minden festményről egy részletes ismertetőt olvashatunk.
Most elindíthatjuk a 3. összekötő felvételt is:
Az 4. állomáson, a református sírkertben, a Székely Bertalan síremléknél, mely sétánk végállomása is egyben, a művész utolsó éveiről emlékezünk meg.
A következő felvétel elindításával meghallgathatunk egy részletet abból, hogy hogyan emlékezett vissza Kőrösfői-Kriesch Aladár Székely Bertalan temetésére:
Letölthető sétafüzet
Érdekes média tartalmak
Székely Bertalan: Egri nők
Székely Bertalan emlékkiállítás a Műcsarnokban
Szada kincsei - Szada és Székely Bertalan, Szada Község Önkormányzata, Szada, 2019.
Székely Bertalan kiállítás, Országos Szépművészeti Múzeum, Budapest 1955.
Székely Bertalan kiállítása, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest 1999.
Lyka Károly: Művészet, 9. évfolyam, 8.szám, 1910.
Horváth Lajos: Fejezetek Szada község történetéből, Szada Község Önkormányzata, Szada, 2000.
Székely Bertalan műteremház füzetek (Itt elérhetőek PDF formátumban):
Békefi Eszter: Székely Bertalan Szadája Műteremház Galéria, Szada, 2018. május 13–27.
dr. Bakó Zsuzsanna: A Székely család művészı· öröksége, a tehetség ajándéka Műteremház Galéria, Szada, 2022. május 8 – június 3.
Képek
1. állomás
Szadai helytörténeti gyűjtemény2. állomás
Székely Bertalan: Szadai ház
Székely Árpád: Szadai táj3. állomás
Az itt látható fotók a helyi Székely-gyűjtemény darabjai.4. állomás
Székely Bertalan (fénykép)