PÁLYÁZATI FELHÍVÁS a regisztrált helyi civil szervezetek, önszerveződő közösségek önkormányzati támogatását célzó pályázatról
1. A pályázati eljárás célja
Szada Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete 2021-től kezdődően évente Civil Pályázati Alapot különít el az Önkormányzat költségvetésében (a továbbiakban: Civil Alap). E Civil Alap funkciója és célja, hogy pályázati úton pénzügyi támogatást biztosítson a regisztrált helyi civil szervezetek, egyházak és magánszemélyek részére a helyi lakosok érdekében végzett tevékenységükhöz és közösségi rendezvényeikhez.
Az Önkormányzat Képviselő-testülete ezzel is támogatja a kultúra, a közművelődés, az oktatás- és nevelés, a szociális, a karitatív területén végzett civil tevékenységet, a természet és épített környezet megóvását, az egyházi életet, valamint anyagilag is ösztönzi a kimagasló egyéni vagy csoportos teljesítmények elérését.
A Civil Alap keretösszege 2025. évben: 8.000.000, -Ft, amely keretből egy pályázó legfeljebb bruttó 560.000, - Ft/támogatott esemény erejéig részesülhet önkormányzati támogatásban.
A Civil Alapból kapott támogatás működési költségekre nem használható fel.
A pályázat kiírója: Szada Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete
A pályázatban részt vevők köre (a továbbiakban: pályázó):
- szadai székhelyű regisztrált (a Szada Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 35/2021.(XII.10.) önkormányzati rendelet 8. sz. függelékében felsorolt) egyesületek és alapítványok, továbbá egyházi szervezetek, valamint
- szadai állandó lakóhellyel vagy bejelentett tartózkodási hellyel rendelkező természetes személyek.
2. Pályázati támogatásban részesíthető főbb tevékenységi körök:
a) egészségügyi tevékenység, egészséges életmód propagálása, terjesztése;
b) gyermekek táboroztatása;
c) közösségi életre nevelés érdekében programok szervezése;
d) kulturális és közművelődési tevékenység, helyi hagyományok ápolása;
e) természeti és épített környezet védelme, megóvása, műemlékvédelem;
f) szociális, karitatív tevékenység, esélyegyenlőséget elősegítő programok;
g) önkéntes programok szervezése és lebonyolítása;
h) civil szervezetek és az önkormányzat közötti önkéntes tevékenység előmozdítása;
i) helyi lakosság tájékoztatását szolgáló kiadványok készítése;
j) nevelés, oktatás, képességfejlesztés;
k) gyermek- és ifjúságvédelem;
l) testvérvárosi tevékenység,
m) olyan egyedi esemény vagy eseménysorozat, amelynek célja
• Szada kulturális, művészeti, közművelődési, sport vagy tudományos életének színesítése, vagy a nagyközség lakói számára ilyen típusú szabadidős tevékenység vagy egyéb elfoglaltság biztosítása,
• kulturális, művészeti vagy tudományos tájékoztatás, ismeretterjesztés, képzés, oktatás,
n) olyan eszközbeszerzés vagy beruházás, amelynek eredményeképpen Szadán a korábbinál szélesebb körű, vagy professzionálisabb, vagy nagyobb lakosságszámot elérő lehetőség nyílik a kultúra, művészet, tudomány, közművelődés és sport közvetítésére,
o) olyan kiemelkedő egyéni vagy csoportos teljesítményt nyújtó személyek vagy szervezetek munkássága, akik, illetve amelyek eddigi eredményeikkel, és a támogatás segítségével elérhető eredményeikkel Szada nagyközség jó hírét és ismertségét növelik.
E támogatás lehetséges formái: általános életviteli támogatás, konkrét mű létrehozatalának támogatása, kulturális eseményen való részvétel (pl. utazás, szállás, étkezés) támogatása, a pályázó kiemelkedő eredményének eléréséhez szükséges eszköz vagy anyag beszerzésének támogatása.
A pályázatok elbírálásánál előnyt élveznek azok a pályázók, akik az Önkormányzat kiemelt rendezvényeinek és/vagy állami ünnepségeinek megvalósításában, avagy az Önkormányzat Gazdasági programja célkitűzéseinek elérésében részfeladat ellátására pályáznak!
A pályázatok elbírálásakor előnyt élveznek továbbá az adott esemény bekerülési költségeiből legalább 30%-os önrészt vállaló pályázók.
3. Pályázati feltételek
Pályázati előfinanszírozás:
Amennyiben a pályázat tárgya a pályázati határidő lejártát megelőzően nem valósult meg, a támogatás a tervezett megvalósításhoz kérhető. Ebben az esetben a támogatott a támogatás összegével utólag, a támogatási szerződésben foglaltak szerint köteles elszámolni.
Pályázati utófinanszírozás:
Amennyiben a pályázat tárgya a pályázati határidő lejártát megelőzően a tárgyévben megvalósult, a támogatás a számlával igazolt költségek utólagos megfizetéséhez kérhető. Ebben az esetben támogatás legfeljebb a Képviselő-testület által elfogadott számlák összegéig adható.
A benyújtott pályázatnak minden esetben tartalmaznia kell
a kitöltött Pályázati adatlapot (lsd. a Felhívás Függelékeként!), vagy a pályázóra vonatkozóan a pályázati adatlapon szereplő valamennyi kért adatot,
a pályázat tárgyának, céljának, megvalósítási tervének leírását és – előfinanszírozás iránti pályázat esetén - a kiadási tervek fedezetéül szolgáló becsült saját bevételeket is (a költségek kibontása előnyt élvez a pályázat elbírálása során),
a részletezett költségvetés-tervezet alapján igényelt önkormányzati támogatás összegét,
utófinanszírozás esetén költségkimutatást, amely tartalmazza a pályázat tárgyának megvalósításával kapcsolatos számlával igazolt költségeket, továbbá a megvalósításhoz felhasznált saját bevételek forrásait és összegeit,
a pályázat keltét és pályázó általi aláírását.
A pályázó egyidejűleg több tevékenységre/eseményre is kérhet támogatást. Ebben az esetben a pályázatokat külön-külön kell benyújtani (a pályázati kiírásban meghatározott határidőre).
A pályázók közös pályázatot is benyújthatnak, azonban ebben az esetben egyértelműen meg kell jelölni a végrehajtásért és elszámolásért felelős szervezetet.
A benyújtott pályázathoz minden esetben csatolni kell:
valamennyi pályázó esetén, a pályázó által kitöltött és aláírt:
nyilatkozatot arról, hogy a pályázó (vezetőség, kuratóriumi tagság, bizottsági tagság okán) közös érdekkörébe tartozó más személy vagy szervezet, a párhuzamos pályázati lehetőséget kínáló Közbiztonsági Alapra és Sporttámogatási Keretre azonos céllal, azonos programra, rendezvénysorozatra, rendezvény körre nem pályázott,
nyilatkozatot arról, hogy a pályázó az elmúlt kettő évben kapott-e (nem szociális jellegű) önkormányzati támogatást, ha igen milyen célra, mekkora összeget,
nyilatkozatot arról, hogy az elmúlt öt évben részesült-e olyan Szada Nagyközség Önkormányzata által nyújtott olyan támogatásban, amellyel nem határidőben vagy nem megfelelően számolt el.
az Önkormányzatnál eddigiekben nem regisztrált egyesület és alapítvány esetén:
60 napnál nem régebbi bírósági nyilvántartási igazolást,
hatályos létesítő okiratot,
az eljáró képviselő aláírási címpéldányát vagy ügyvéd által ellenjegyzett aláírás-mintáját.
egyházi szervezet esetén:
60 napnál nem régebbi, a 2011. évi CCVI. törvény szerinti egyházi jogi személyről szóló nyilvántartásba vételt igazoló dokumentumot.
természetes személy esetén:
lakcímkártya másolatát, ennek hiányában vagy adatváltozás esetén az állandó lakcímet vagy bejelentett tartózkodási helyet tanúsító hatósági igazolást,
szakmai önéletrajzot vagy szakmai ajánlást, illetve referenciát (díjak, elismerések, kitüntetések),
szükség esetén a pályázat tárgyának megvalósításához szükséges szakirányú végzettséget igazoló dokumentumok másolatát,
külön íven szövegezve szakmai ajánlást vagy referenciát, vagy az elnyert díjak, elismerések, kitüntetések felsorolását,
elérhetőséget: telefonszám, e-mail cím.
A pályázathoz csatolt dokumentumokat eredeti vagy hiteles másolati formában kell benyújtani. Hiteles másolatnak tekintendő a pályázó (pályázó erre jogosult képviselője) által „Az eredetivel mindenben megegyező” felirattal, keltezéssel és aláírással ellátott másolat, vagy a közjegyzői vagy ügyvédi ellenjegyzéssel készült másolat.
A pályázatok benyújtásának módja:
• postai úton vagy személyesen: Szadai Polgármesteri Hivatal Iktató Irodája, 2111 Szada, Dózsa György út 88. vagy
• elektronikusan a szada@szada.hu e-mail címre.
A pályázatok beérkezésének határideje: 2025. február 28. 10.00 óra. Csak a határidőben beérkezett pályázatokat lehet elfogadni, a határidő után érkezett pályázatokat érvénytelennek kell tekinteni.
Érvénytelennek kell tekinteni azt a pályázatot is, amelynek benyújtója korábban elnyert, Szada Nagyközség Önkormányzata által nyújtott támogatással határidőben megfelelően nem számolt el, és az elszámolásra határidő-hosszabbítást nem kapott.
Érvénytelennek kell tekinteni továbbá a pályázatot, ha a Pályázati felhívásban felsorolt adatok vagy dokumentumok bármelyikét nem, vagy hibásan, hiányosan tartalmazza és a pályázó a hiánypótlást határidőn belül nem teljesíti, valamint, ha a benyújtott adatok és dokumentumok bármelyike valótlan adatot tartalmaz.
A pályázatok előzetes értékelése során egyszer van lehetőség hiánypótlásra.
A pályázatok (2025. február 28-án 13.00 órakor történő) bontása során az értékelést végző bizottság megállapítja, hogy a pályázat formailag és tartalmilag a pályázati kiírásnak megfelel-e. Amennyiben nem, úgy a pályázót – a felhívás kézhezvételétől számított 3 napos határidő tűzésével, a hiányok tételes felsorolásával -, hiánypótlásra szólítja fel. A hiánypótlással érintett pályázat érvényes, amennyiben a pályázó a hiánypótlást határidőn belül (2025. március 5-én 10.00 óráig) teljes egészében teljesíti. A pályázat érvénytelen, amennyiben a pályázó a hiánypótlást teljes egészében határidőn belül nem teljesíti. A határidő jogvesztő.
4. A pályázatok értékelési szempontjai
A benyújtott pályázat érvényessége nem jelenti automatikusan a kért támogatási összeg elnyerését!
A pályázatokat Szada Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete az alábbi értékelési szempontrendszer alapján értékeli, amely során minden képviselő a meghatározott szempontrendszer alapján pontoz.
Értékelési szempontok:
1. Szakmai tartalom;
2. Támogatással érintett személyek száma, a tervezett programmal elérni kívánt célcsoport/ok nagysága;
3. Az igényelt támogatás aránya az összköltséghez viszonyítva (költséghatékonyság, megalapozott költségvetés);
4. Közérdek, közcél.
A szempontokat a képviselők 1-5 pontig terjedő skálán értékelik, úgy, hogy az 1-gyenge, 5-kitűnő. Valamennyi értékelési szempont pontszámait összegzik, majd átlagolják a résztvevő képviselők számával. A kapott értékeket emelkedő sorrendbe állítva a Képviselő-testület sávos értékelést alkalmaz, amelyhez a támogatásként kért összeg bizonyos százalékát rendelik az alábbiak szerint:
Pontszám szerinti helyezés | Igényelt összeg %-a |
---|---|
1-3. helyezett | 100 % |
4-6. helyezett | 80 % |
7-10. helyezett: | 60 % |
11. helyezéstől: | 50 % |
A fenti értékelési eljárás a pályázatok objektív, arányos elbírálását eredményezi.
A pályázatok önkormányzati támogatásáról és annak összegéről a Képviselő-testület saját hatáskörében, a 2025. március havi rendes, zárt testületi ülésén dönt.
A Képviselő-testület döntésével szemben jogorvoslati lehetőség nincs.
5. Az elnyert támogatás igénybevételének feltételei
Az a pályázó, aki az értékelés és elbírálás során támogatást nyert (a továbbiakban: Támogatott) a támogatás igénybe vétele előtt köteles a pályázat kiírójával az erről szóló döntés kézhezvételétől számított 5 napon belül a helyi önszerveződő közösségek pénzügyi támogatásának rendjéről szóló 2/2021.(I.28.) önkormányzati rendelet szerinti Támogatási Szerződést kötni.
A határidő jogvesztő.
A támogatás folyósításának és az elszámolásnak a részletes feltételeit e Támogatási Szerződés tartalmazza.
Kérjük a Tisztelt Pályázókat, figyelmesen olvassák el a Pályázati Felhívást és ügyeljenek a pályázati adatlap és tartozékai hiánytalan kitöltésére és benyújtására!
Szada, 2025. január 29.
Pintér Lajos
polgármester